Haber

Zelenskiy’den Rusya’nın BM Güvenlik Konseyi Başkanlığına tepkisi

Ukrayna Devlet Lideri Volodymyr Zelensky, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi Başkanlığı’nın Rusya’ya devredilmesini eleştirdi. Zelensky, “Terör devleti BM Güvenlik Konseyi’ne başkanlık etmeye başladı. Dün Rus ordusu Ukraynalı bir çocuğu daha öldürdü. Danylo adında beş aylık bir erkek çocuğu” dedi.

BM Güvenlik Konseyi Başkanlığı Rusya’ya taşındı. Söz konusu gelişmenin ardından Ukrayna’dan tepkiler geldi. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, “Terör devleti BM Güvenlik Konseyi’ne başkanlık etmeye başladı. Dün Rus ordusu bir Ukraynalı çocuğu daha öldürdü. Danylo adında 5 aylık bir erkek çocuğu. Terör devletinin düzenlediği yüzlerce topçu saldırısından biri. Bu arada Rusya BM Güvenlik Konseyi’ne “O başkanlık ediyor” dedi.

YERMAK: ULUSLARARASI İLİŞKİLER SİSTEMİNE SAVAŞ Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Bu sadece bir utanç değil. Kurallara dayalı uluslararası ilişkiler sistemine bir başka sembolik darbedir” dedi. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, “Tarihin en kötü 1 Nisan şakası” sözleriyle durumu değerlendirdi.

Rusya, bir ay süreyle BM Güvenlik Konseyi’ne başkanlık edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu