Haber

Rock Müziğin Efsanesi Erkin Koray Hayatını Kaybetti

Anadolu Rock müziğinin efsane ismi Erkin Koray hayatını kaybetti.

DETAYLAR GELİYOR…

Kanada’nın Toronto kentinde hastaneye kaldırılan ünlü sanatçı Erkin Koray hayatını kaybetti.

Türk rock müziğinin efsane ismi 82 yaşındaki Erkin Koray, uzun süredir yaşadığı Kanada’nın Toronto kentinde hastaneye kaldırıldı.

Akşam saatlerinde akciğer hastalıklarının yanı sıra yaşlılığa bağlı sağlık sorunlarıyla da mücadele eden Erkin Koray’dan üzücü bir haber geldi. Usta sanatçı vefat etti.

Erkin Koray kimdir?

Türk rock, Hard Rock ve Anadolu rock sanatçısı Erkin Koray, 24 Haziran 1941’de İstanbul’da doğdu. Küçük yaşta piyano öğretmeni olan ve Şerif Yüzbaşıoğlu, Ayhan Yünkuş, Başkan Bali gibi müzisyenler yetiştiren annesi Vecihe Koray’dan piyano öğrendi. Daha sonra gitar çalmaya başladı.

50’li yılların ikinci yarısında İstanbul Alman Lisesi’nde okurken Erkin Koray ve arkadaşlarıyla kurduğu amatör topluluk Rhythmists ile dönemin yeni modüllerini çalmaya başladı. Lise eğitiminin ardından 60’lı yılların başına kadar yarı amatör, yarı profesyonel olarak çalışmalarını sürdürdü.

Özgün eserleri, doğu ve batı müziği alanındaki çalışmalarıyla birçok müzisyeni etkilemiştir. Cemalim, Köprülü Gelin gibi eserleri, Türk halk müziği, Nihansın Dideden, Kıskançlık gibi eserleri ve Türk sanat müziği ile Anadolu rock’ının en nadide eserlerini yorumladı.

Şaşırmış (Ala Ain Moulayiteen) (Dabke), Estarabim, Garbage, Fesuphanallah gibi geniş kitlelerin beğenisini kazanan Arabesk-rock kurgularının yanı sıra Distances, Rain gibi metal müzik olarak nitelendirilebilecek birçok değerli esere imza attı. ve Rulers, Scorpion’s Eyes, Anger gibi psychedelic rock. .

antakyaajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu