Ekonomi

Depolamalı rüzgar ve güneş enerjisi yatırımları için rekor başvuru

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Lideri Mustafa Yılmaz, EPDK tarafından hazırlanan ve 19 Kasım’da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren elektrik depolama düzenlemesi sonrasında, depolamalı rüzgar ve güneş santrali kurmak için yapılan müracaatlara ait bilgi verdi.

Emre amade kapasitenin artırılmasıyla sistem güvenliğinin pekiştirileceğine ve kesintili üretimden ötürü sorun yaşayan sistem işletmeciliğinin rahatlatılacağına işaret eden Yılmaz, “Düzenleme yayımlanalı henüz 2 hafta olmadan kurumumuza depolamalı rüzgar ve güneş santrali kurmak için rekor düzeyde başvuru yapıldı. Şu anda 110 milyar dolara ulaşan bir yatırım talebi söz konusu. Mevcut kapasite dikkate alındığında, bu miktarın 40-45 milyar dolarının sahaya yansımasını bekliyoruz” dedi.

“Enerji sektöründe yeni bir dönem başlıyor’ derken bu içi boş bir söylem değildi” sözünü kullanan Yılmaz, “Sadece yatırım tutarı olarak değil, istihdam, yerli teknolojilerin ve batarya üretiminin gelişimi noktasında da ülkemizi çok güzel günler bekliyor” tabirini kullandı.

Yılmaz, EPDK’ye şu ana kadar yapılan müracaatların konseyi güç olarak 67 bin 349 megavata karşılık geldiğini belirtti. Hali hazırda 909 adet müracaat yapıldığını aktaran Yılmaz, bunlardan 19 bin 881 megavat şurası gücündeki 334 müracaatın güneş gücüne dayalı depolamalı elektrik üretimi, 47 bin 468 megavat konseyi gücündeki 575 müracaatın ise rüzgar gücüne dayalı depolamalı elektrik üretimi tesisi kapsamındaki müracaatlar olduğunu bildirdi.

Elektrik depolamalı rüzgar ve güneş santrallerine ait düzenleme, kelam konusu santrallerin kesintili kaynak kapasitesinden bağımsız olarak kıymetlendirilmesi, rastgele bir kapasite tahsis müsabakasından bağımsız olarak temas görüşü oluşturulabilmesi ve rüzgar santralleri için ölçüm zorunluluğunun aranmaması üzere değişiklikleri içeriyor.

Düzenleme, elektrik depolama tesisi kurmayı taahhüt eden yatırımcıların, taahhüt ettikleri depolama tesisinin şurası gücü kadar rüzgar ve güneş gücü projesi kurmak için ön lisans müracaatında bulunmasına da imkan sağlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu